REGULAMIN BUDŻETU OBYWATELSKIEGO GMINY MIEJSCE PIASTOWE

Rozdział 1.

Postanowienia ogólne

  • 1. Niniejszy Regulamin określa zasady i tryb konsultacji w ramach budżetu obywatelskiego Gminy Miejsce Piastowe. Konsultacje społeczne przeprowadzane są w sprawie wydzielania corocznie części budżetu Gminy Miejsce Piastowe, przeznaczoną na realizację zadań zgłoszonych i wybranych w trybie określonym niniejszym Regulaminem.
  • 2. 1. Realizacja projektów w ramach budżetu obywatelskiego następuje w kolejnym roku budżetowym.
  1. Wnioskodawca może składać wyłącznie jedno zadanie w ramach budżetu obywatelskiego.
  2. Wnioskodawca może w dowolnym momencie wycofać zgłoszony projekt, nie później jednak niż do dnia rozpoczęcia głosowania.

 

Rozdział 2.

Zgłaszanie projektów do budżetu obywatelskiego

  • 3. 1. W ramach budżetu obywatelskiego mogą być zgłaszane projekty:
  • należące do zadań własnych gminy,
  • nienaruszające obowiązujących przepisów prawa, praw osób trzecich w tym prawa własności,
  • zgodne z obowiązującymi w gminie dokumentami planistycznymi i strategicznymi, w tym w szczególności Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Miejsce Piastowe, obowiązującymi Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego, Lokalnym Programem Rewitalizacji Gminy Miejsce Piastowe na lata 2017-2023 oraz innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Wójta Gminy Miejsce Piastowe,
  • nie kolidujące z zadaniami rozpoczętymi lub planowanymi do realizacji przez Gminę Miejsce Piastowe,
  • realizowane na składnikach mienia komunalnego,
  • możliwe do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego,
  • nie generujące po realizacji kosztów utrzymania niewspółmiernie wysokich w stosunku do wartości proponowanego zadania,
  • nie zakładające wykonania jednego z elementów (etapów) realizacji zadania, które w latach kolejnych będzie wymagało wykonania dalszych jego elementów (etapów),
  • których realizacja zapewnia swobodny, nieodpłatny dostęp dla mieszkańców,
  • których realizacja spełnia kryterium celowości i gospodarności, w szczególności warunki:
  1. stosowania optymalnych środków do osiągnięcia założonych w nim celów,
  2. proporcjonalności nakładów potrzebnych do jego realizacji w stosunku do planowanych efektów.
  3. Propozycję zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Gminy Miejsce Piastowe może zgłosić każdy mieszkaniec gminy, na formularzu wraz z dołączoną listą z podpisami co najmniej 13 mieszkańców Gminy Miejsce Piastowe.
  4. Każdy mieszkaniec może poprzeć dowolną liczbę propozycji zadania zgłoszonych do budżetu obywatelskiego.
  5. Formularz zgłoszenia propozycji zadania, o którym mowa w ust. 2 należy złożyć
    w Urzędzie Gminy Miejsce Piastowe. W przypadku przesyłki pocztowej decyduje data wpływu do Urzędu Gminy w Miejscu Piastowym. Zgłoszenia dokonane po wskazanym w harmonogramie terminie nie będą rozpatrywane.

 

Rozdział 3.

Weryfikacja projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego

  • 4. 1. Urząd Gminy Miejsce Piastowe prowadzi rejestr formularzy z propozycjami zadań zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego.
  1. Zgłoszone projekty podlegają weryfikacji, którą przeprowadza Gminny Zespół do spraw budżetu obywatelskiego, zwany dalej Zespołem powoływany corocznie zarządzeniem przez Wójta Gminy Miejsce Piastowe.
  2. Zespół dokonuje wstępnej weryfikacji formalnej, która polega na sprawdzeniu czy projekt:

1) został zgłoszony na właściwym formularzu,

2) zawiera wszystkie wymagane załączniki,

3) został złożony i poparty przez uprawnione osoby,

4) został złożony w wyznaczonym terminie.

 

  1. Jeżeli w przypadku przeprowadzonej oceny okaże się, że złożony wniosek nie zawiera istotnych informacji lub ma uchybienia formalne, to osoba zgłaszająca wniosek zostanie poinformowana o konieczności i terminie dokonania uzupełnień. Wnioskodawca w takiej sytuacji może zmienić lub wycofać wniosek w terminie 7 dni od przekazania uwag i sugestii.
  2. W przypadku braku dostosowania się przez wnioskodawcę do wytycznych Zespołu w ciągu wyznaczonego terminu, projekt zostanie odrzucony z przyczyn formalnych.
  3. Projekty, które zostały zweryfikowane pozytywnie pod względem formalnym, podlegają ocenie merytorycznej w zakresie:

1) spełniania kryteriów określonych w § 3 ust. 1 niniejszego Regulaminu.

2) umożliwienia realizacji zadania pod względem technicznym i technologicznym,

3) urealnienia kosztorysu zadania wskazanego przez wnioskodawcę,

4) nie przekroczenia dopuszczalnej kwoty, o której mowa w § 1 ust. 2 uchwały.

 

  1. W przypadku rozbieżności między szacunkiem kosztów zadania przez wnioskodawcę i przez Zespół, zakres będzie konsultowany ze zgłaszającym projekt. W przypadku złożoności projektu lub jego szczególnego charakteru może zostać zorganizowane spotkanie konsultacyjne z wnioskodawcą w celu uzyskania dodatkowych informacji.
  2. W razie negatywnej oceny merytorycznej wnioskowanego projektu, Zespół odrzuca projekt zadania oraz sporządza uzasadnienie stanowiska.
  3. Ingerowanie w zakres propozycji zadań zgłoszonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, w tym zmiany miejsca realizacji, łączenia z innymi, zmiany zakresu zadania czy zmiany kosztorysu, jest możliwe jedynie za zgodą wnioskodawcy projektu.
  4. Zespół może skontaktować się z wnioskodawcami, którzy złożyli alternatywne projekty albo projekty zlokalizowane na tym samym terenie, z propozycją wypracowania projektu wspólnego.
  5. Weryfikacja zgłoszonych zadań odbywa się na karcie analizy zgłoszonego zadania stanowiącej załącznik nr 4 do uchwały w terminie określonym harmonogramem.
  6. Pod głosowanie mieszkańców poddaje się propozycje zadań, które uzyskały pozytywny wynik:

1) wstępnej weryfikacji formalnej, o której mowa w ust. 3,

2) oceny merytorycznej, o której mowa w ust. 6

 

  1. Pod głosowanie mieszkańców poddaje się projekty zadań, które w wyniku wniesienia odwołania od oceny formalnej lub merytorycznej, zostały pozytywne rozpatrzone.
  2. Zespół niezwłocznie po ustaleniu ostatecznej listy projektów, podaje do publicznej wiadomości listę zadań.

Rozdział 4.

Tryb odwoławczy

  • 5. 1. W przypadku negatywnego wyniku oceny wniosku, wnioskodawca może złożyć do Wójta Gminy Miejsce Piastowe, odwołanie wraz z jego uzasadnieniem w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o odrzuceniu wniosku. Odwołanie wnosi się w formie pisemnej na adres Urzędu Gminy w Miejscu Piastowym.
  1. Wójt Gminy Miejsce Piastowe rozpatruje odwołania bez zbędnej zwłoki, uwzględniając kalendarz budżetu obywatelskiego oraz dotychczasowy przebieg konsultacji.
  2. Najpóźniej po upływie 3 dni od rozpatrzenia ostatniego odwołania na stronie internetowej www.miejscepiastowe.pl, na tablicy ogłoszeń oraz w mediach społecznościowych opublikowana zostanie lista projektów, które będą poddane pod głosowanie.

 

Rozdział 5.

Zasady wyboru oraz realizacji zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego

  • 6. 1. Wyboru zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego dokonują w drodze głosowania mieszkańcy Gminy Miejsce Piastowe.
  1. Głosowanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza się poprzez:

1) złożenie w terminie przewidzianym harmonogramem, karty do głosowania w Urzędzie Gminy w Miejscu Piastowym lub filiach Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Miejscu Piastowym,

2) przesłanie karty do głosowania pocztą na adres siedziby Urzędu Gminy w Miejscu Piastowym, w tej sytuacji decyduje data wpływu do Urzędu Gminy Miejsce Piastowe.

  1. Kartę do głosowania oraz dostęp do opisów propozycji zgłoszonych do budżetu obywatelskiego poddanych pod głosowanie można uzyskać w Urzędzie Gminy Miejsce Piastowe oraz na stronie internetowej www.miejscepiastowe.pl. w zakładce „Budżet obywatelski”
  2. Głos uznaje się za nieważny, jeśli zostanie spełniona co najmniej jedna z poniższych okoliczności:

1) głosujący złożył więcej aniżeli jedną kartę do głosowania, na której oddane głosy spełniają zasady ważności głosu,

2) na karcie do głosowania, głosujący dokonał wyboru więcej aniżeli 1 zadania z listy zamieszczonych zadań,

3) karta do głosowania została złożona z niedochowaniem terminu lub jest niepodpisana,

4) na karcie do głosowania nie dokonano wyboru żadnej z pozycji zadań,

5) głos został oddany na innej karcie do głosowania, aniżeli wzór o którym mowa w§ 3 ust. 1 uchwały,

6) imię i nazwisko głosującego są nieczytelne,

7) głos został oddany przez osobę niebędącą mieszkańcem Gminy Miejsce Piastowe.

  1. Głosujący może zagłosować tylko raz, wybierając jedno zadanie z listy, o której mowa w § 4 ust. 14.
  2. Ustalenie przez Zespół wyników głosowania, polega na zsumowaniu wszystkich głosów ważnie oddanych na każdą z propozycji zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego oraz sporządzeniu listy rankingowej z wynikami, z zastrzeżeniem ust.7.
  3. W przypadku uzyskania równej ilości głosów przez dwa albo więcej zadań, o kolejności decyduje losowanie przeprowadzone przez Zespół.
  4. Wyniki głosowania w terminie wyznaczonym harmonogramem, do publicznej wiadomości podaje Wójt Gminy Miejsce Piastowe na stronie internetowej www.miejscepiastowe.pl. w Biuletynie Informacji Publicznej oraz poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń i w mediach społecznościowych.
  5. Rekomendowane do realizacji, poprzez ich uwzględnienie w projekcie uchwały budżetowej, są te zadania z listy, które otrzymały największą ilość głosów, aż do wyczerpania środków w budżecie obywatelskim, zgodnie z limitem wynikającym z § 1 ust. 2 uchwały.

Rozdział 6.

Promocja, edukacja, informacja

  • 7. 1. W trakcie realizacji budżetu obywatelskiego prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna i promocyjna, która ma na celu w szczególności:

1) przybliżenie mieszkańcom idei budżetu obywatelskiego i zachęcenie do składania propozycji zadań,

2) przedstawienie zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego i zachęcenie do wzięcia udziału w głosowaniu nad wyborem zadań,

3) upowszechnienie informacji o przebiegu i wynikach procedury budżetu obywatelskiego.

  1. Kampania informacyjno- edukacyjna i promocyjna powinna nawiązywać do idei budżetu obywatelskiego oraz akcentować bezpośredni, równy i otwarty dla mieszkańców wpływ na wybór zadań do tego budżetu.
  2. Kampania będzie prowadzona z użyciem różnych kanałów komunikacyjnych do zróżnicowanych grup odbiorców.